TRAFİK KAZALARI VE KASTEN YARALAMA SUÇU

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında birçok vatandaş hayatını kaybederken birçoğu ise yaralı olarak kurtuluyor. Bu durumda gözler, kazaya sebep olan kişi hakkındaki yargılanma sürecine ve alacağı cezaya çevriliyor. Son olarak İstanbul’da geçen hafta meydana gelen metrobüs kazasında çok sayıda vatandaş yaralanırken büyük çapta maddi hasar meydana gelmişti. Seyir halindeki metrobüsün şoförüne elindeki şemsiye ile saldırarak kazaya sebep olan kişi çıkarıldığı mahkemede ‘kasten yaralama’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Türk Ceza Kanununda, kişinin vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan her davranış ‘kasten yaralama’ olarak nitelendirilmiştir. Metrobüs kazasında olduğu gibi şoförü elindeki şemsiye ile kaba kuvvet uygulayıp darp eden ve kaza ihtimalini ortaya çıkaran kişi hakkında ağır ceza mahkemelerinde dava açılır. Bu gibi durumlar bir bakıma öldürmeye teşebbüs olarak da sayılabilir. Kazada yaralanan kişilerin sağlık durumuna göre ise olayın failine ayrı ayrı ceza verilebilir.

Kasten yaralama suçunda mağdurun beden bütünlüğü ve vücut dokunulmazlığı esas alınırken kişilerin yaşama hakkı da korunmaktadır. Suçun konusu ise canlı bir insanın vücududur. Yani ölü bir insana karşı bu suç işlenemez. Bir kişiyi darp etmek hatta korkutmak bile kasten yaralama suçu sayılabilir. Kasten yaralama suçu kısaca; insan vücuduna acı verilmesi, sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olmaktır.

KASTEN YARALAMA SUÇUNUN CEZASI

Kasten yaralama suçunun soruşturulması herhangi bir şikâyete bağlı değildir. Yani metrobüs kazası örneğinde de belirttiğimiz gibi kişi olayın faili hakkında suç duyurusunda bulunmasa dahi ilgili birimler olaya müdahale eder. Bu suça bakmakla görevli olan Asliye Ceza Mahkemeleridir. Ancak kasten yaralamanın ölümle sonuçlanması durumunda devreye Ağır Ceza Mahkemeleri girer. Olayın faili hakkında kasten yaralama suçuyla dava açılır. Kasten yaralama suçunda ceza bir yıldan üç yıla kadar hapistir. Basit tıbbi müdahaleler ile giderilebilecek yaralamanın cezası ise 4 aydan bir yıla kadar hapis ya da adli para cezasıdır. Kasten yaralama sonucunda yasada öngörülen ağırlaşmış halleri varsa verilecek ceza, temel cezanın iki katıdır. Şayet ölüm meydana gelmişse, sekiz yıldan on iki yıla, nitelikli unsur varsa on iki yıldan on altı yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir