KAPALIDAN AÇIK CEZAEVİNE AYRILMA KOŞULU DEĞİŞTİ

Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilerek yeni koşullar getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte, 10 yıldan az hapis cezası alan ve sadece 1 ayını iyi halli geçirenler artık açık cezaevine gönderilecek.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nin 6/1-a maddesindeki ‘cezalarının’ ibaresi ‘cezaları 10 yıldan az olanlar bir ayını, 10 yıl ve yukarı olanlar ise’ şeklinde değiştirildi. Buna göre, cezası 10 yılın altında olan hükümlüler sadece 1 ay kapalı cezaevinde hapis yattıktan sonra açık cezaevlerine gönderilebilecek. Cezaları 10 yılın üstünde olanlar ise bu cezanın 10’da birini kapalıda yatıp açık cezaevine yollanacak.

Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklik ise açık kuruma ayrılmayacak hükümlüleri ilgilendiriyor. Yeni yönetmelikte, toplamda üç kez hücre cezası yerine beş ve daha fazla hücre cezası alanların açığa ayrılamayacakları ifa edildi. Bir kez firar edenler yönetmelikteki koşullara sahip olmaları halinde yeniden açık cezaevine gönderilecek.

Yönetmelikteki son değişiklik ise cezası açıkta infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilen ve kapalıya geri gönderilenler hakkında oldu. Bu kişiler, hakkında disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde yeniden açık kuruma gönderilebilecek. Yani disiplin cezalarının üzerinden 6 aylık ve 1 yıllık bekleme süreleri kaldırılmış oldu. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler ise tekrar açığa ayrılamayacaklar.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN YÖNETMELİK

Adalet Bakanlığından:

AÇIK CEZA İNFAZ KURUMLARINA AYRILMA YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “cezalarının” ibaresi “cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) Haklarında iyi hal kararı verilse bile, 5275 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde açık kuruma ayrılabilir.”

“(2) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler hakkında ise bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi hükmü uygulanır.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

1 cevap
 1. Ferdi
  Ferdi says:

  Merhaba
  Size bir sorum olacak.açığa kavuşturursanız sevinirim.

  Babam banka kurumu kullanarak nitelikli dolandırıcılıktan 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  28.02.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan “açık cezavine çıkma yönetmeliği” ne göre bir hesaplama yapmaktayım.sizin bilgilerinize göre doğrumudur bu hesabım..

  Yönetmeliğin son halinde 10 yıl ve üstü ceza alanlar; cezalarının 1/10 unu kapalı cezaevinde kaldıktan sonra ŞARTLI TAHLİYESİNE 7 yıl veya daha az süre kalan ve iyi halli olanlar açık cezaevine ayrılabilirler diye belirtilmiş.

  Babamın 30 yıl 6 ay hapsi
  -İyi halli ve sicilinin temiz olmasından dolayı 1/6 oranında düşerek 25 yıl 5 aya

  Daha sonrada bu 25 yıl 5 ay cezanın tck ya göre –
  1/2 sine düşerek 12 yıl 8 ay gibi bir süreye düşmektedir yatar süresi.
  Babam 5 yıl 2 aydır kapalı cezaevinde bulunmaktadır.
  12 yıl 8 ay dan – 5 yıl 2 ay süre çıktığında
  Kalan cezası 7 yıl 6 ay dır.
  Ve 2 yılda şartlı tahliyesi olduğu için cezaevinden çıkacağı süre 5 yıl 6 ay olur

  Yeni çıkan açık cezaevine ayrılabilme şartları arasında, KOŞULLU SALIVERİLMESİNE 7 YIL VE AZ KALANLAR dediğine göre babamında benim yaptığım hesaba göre şartlı tahliyesine 5 yıl 6 ay gibi bir süre olmasından dolayı BABAM AÇIK CEZAEVINE çıkmaya hak lazanmışmıdır.yoksa hesaplamam yanlışmıdır.

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir