İNTERNETTE YER ALAN İÇERİĞİN YAYINDAN KALDIRILMASI ve ERİŞİMİN ENGELLENMESİ

Çağımızın vazgeçilmezleri arasında artık ilk sıralarda internet kullanımı akla gelmektedir. İnternet; her mecrada hızla yaygınlaşması, sosyal medya olarak anılan sitelerinin çoğalması, gazeteciliğin yine internet üzerinden yürütülmesi gibi konularla hayatımızın bir parçası durumundadır. Bu hızlı gelişmeyle birlikte internet hukuki olarak gördüğümüz sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Herhangi bir konu ya da kişiyi araştırmak için arama motoru olarak tabir edilen siteler en sık kullanılan kaynak olma özelliğine geldi. Bundan dolayı, internette yapılan araştırmalar sonucunda özellikle kişiler hakkında çıkan haber, yazı ya da görsel olarak tabir edilen fotoğraf veya videolar tartışma konusu olmaya başladı.

İnternet üzerinden yazı, fotoğraf, video ve haber gibi paylaşımların içerikleri vatandaşların kişilik haklarını ihlal edebilir. Kişi, devlet kurumu, özel şirket gibi aklınıza gelebilecek her yapı hakkında yapılan yorumlar bazen eleştiri boyutunu aşabilir. Bunun sonucunda kişilerin, kurumların itibarı zedeleneceği gibi ekonomik olarak da zarara uğrayabilir. Bu konuda ise ceza hukukunu ilgilendiren düzenlemeler devreye girmektedir. Bu konuda ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’la düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu kanunla birlikte internet üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili olarak, bu paylaşımın yapılmasını sağlayan kişi ve kurumlar olarak tabir edebileceğimiz ‘yer sağlayıcılara’bazı sorumluluklar getirilmiştir. Hukuka aykırı olan bir içeriğin, paylaşımın yayından kaldırılması için izlenmesi gereken bazı yöntemler vardır.

Kişi ya da kurumların kendileri hakkındaki içeriğin internet sitelerinden kaldırılmasını isteme hakkı kanunla mevcuttur. Böyle bir durumda; önce içerik sağlayıcısına, içerik sağlayıcısına ulaşamaması halinde ise yer sağlayıcısına ulaşıp haklı taleplerini içeren bir şekilde başvuru yapıp ilgili paylaşımın yayından kaldırılması talep edilir. İçerik veya yer sağlayıcı, kişinin talepte bulunma tarihinden itibaren 2 gün içinde paylaşımı yayından kaldırmaz ise talebin reddedildiği durumu ortaya çıkar. Talebin yerine getirilmemesi durumunda, mahkemeye yoluna gidilir. Yine haklı sebeplerin sıralandığı bir dilekçe ile mahkemeye başvurulur ve içeriğin yayından kaldırılması talep edilir. Hatta içeriğin bulunduğu ortamda bir tekzip yazısı yazılmasını talep etme hakkı da kanunla düzenlenmiştir. Mahkemelerin içeriğin yayından kaldırılması kararına rağmen talep yerine getirilmez ise içerik ve yer sağlayıcıları ile söz konusu paylaşımın yapıldığı internet sayfasının yayın sorumluları hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir