ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDET SUÇU

Türkiye daha önce Kayseri’de üvey annesi tarafından işkenceye maruz kalan çocukları konuşmuş ve bu davada üvey anne 46 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Benzer bir olay ise daha birkaç gün önce Ordu’da meydana geldi. Bir restoranın oyun bölümünde, 2.5 yaşındaki çocuk, iddiaya göre annesinin erkek arkadaşı tarafından şiddete maruz kaldı. Restoranın güvenlik kamera görüntülerinde şahsın küçük çocuğa defalarca tokat atıp şiddet uyguladığı net bir şekilde görülüyor. Bu durum üzerine küçük çocuğa şiddet uygulayan kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öncelikle şiddetin ne demek olduğunu tarif etmek gerekir. Şiddet; güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan hareketlerin tümüdür. Kaldı ki bu şiddetin kendini savunamayacak durumda olan bir çocuğa karşı uygulanması akıl alır gibi değildir. Türk Ceza Kanununda, bu tür suçlar vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar olarak nitelendirilir. Unutmamak gerekir ki şiddet her ne şekilde olursa olsun suçtur. Aile bireylerinden biri olsa dahi diğerine asla şiddet uygulayamaz. Anayasamızda da, bireylerin yaşama hakkı en temel değer olarak kabul edilmiştir. Kanunda, bir başka kişiye karşı kasıtlı olarak zarar veren, onun sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişinin cezalandırılacağı net bir şekilde ifade edilmektedir. Bu eylem, ‘üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı’ yapılmışsa ceza daha da artırılır.Bu gibi durumlarda yani şiddete maruz kalındığında derhal emniyete ya da savcılığa giderek şikayette bulunulmalıdır. Şikayet, bir tutanakla kayıt altına alınmalı ayrıca devlet hastanesinde muayene olunarak alınacak darp raporu da muhakkak kayıtlara geçirilmelidir.

Bunun yanı sıra Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda, önleyici ve koruyucu tedbirler esas alınarak bazı düzenlemelere gidilmiştir. Kanuna göre aile içinde şiddet uygulayan kişi evden uzaklaştırabilir, çocuğun okuluna ve şiddete maruz kalan kişiye yaklaşması engellenebilir. Bu karar mahkeme tarafından verilirken, acil durumlarda polisin de bu tedbir kararını alma yetkisi olduğunu unutmamak gerekir. Şayet şiddete maruz kalınması halinde ve korunmak istenilmesi halinde bunu da polis merkezinden, savcılıktan ya da aile mahkemesinden talep edilebilir. Türk Ceza Kanununda basit tıbbi müdahale gerektirecek bir yaralama suçu şikayete bağlı suç olarak düzenlemiştir. Ancak basit tıbbi müdahale gerektiren suçların eşe veya çocuğa karşı işlenmesi durumunda şikayet bakılmayarak dava açılabilir ve neticesinde verilecek ceza yarı oranında arttırılır.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir