CİNSEL TACİZ SUÇU

Türk Ceza Kanununda (TCK) ‘cinsel taciz suçu’, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar bölümünün 105. maddesinde düzenlenmiştir. Kanuna göre cinsel amaçlı olarak tacizde bulunan kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezası verilmektedir. Maddeye göre cinsel taciz, kişinin vücut dokunulmazlığının ihlali olmayan cinsel davranışlarla gerçekleştirilebilir. Bu suç mağdur ya da fail herkes olabilir ve mağdur olan kişinin çocuk olması durumunda verilecek ceza arttırılır. Kamuoyunda bu suçla karıştırılan ‘cinsel saldırı suçu’ ise TCK 102. maddede düzenlenmiştir.

Cinsel taciz suçu

Cinsel taciz suçu, en basit anlatımıyla cinsel amaçlı olarak mağdurun farklı yol ve yöntemlerle rahatsız edilmesidir. Bu suçta maddi unsur, kişinin cinsel amaçla taciz edildiği eylemlerdir. Bu suç kapsamında illa bir vücut teması gerçekleşmesi gerekmez. Yani mağdura cinsel içerikli söz söylemek, yine cinsel içerikli fotoğraf veya video gösterip izletmek de bu suçun şekilleri arasındadır. Mağdura yönelik yapılan ya da yapılacak eylem,kişinin vücut dokunulmazlığını ihlal etmesi halinde, mağdurun yaşına göre cinsel istismar veya cinsel saldırı suçlarından bahsedilir. Mesela anlık dokunma gibi durumlar sarkıntılık olarak değerlendirilir ve cinsel taciz olarak değil, daha az ceza gerektiren cinsel saldırı suçu kapsamına girer. Kanunda, cinsel taciz suçunun cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak saptanmıştır. Cezanın miktarı, suçun niteliği ve hakimin takdirine göre belirlenir.

Cinsel saldırı suçu

Kamuoyunun tecavüz olarak nitelendirdiği bu suç, cinsel suçlar arasında kapsamı en ağır olandır. Cinsel saldırı suçu, mağdurun vücut dokunulmazlığının kesin olarak ihlal edilmesidir. Hemen belirtmek gerekir ki cinsel ilişkinin kurulması suçun oluşması bakımından mecbur değildir. Çünkü failin mağduru öpmesi, dokunması, sarılması dahi cinsel saldırı suçu niteliğindedir. Şayet mağdur olan kişi 18 yaşından küçükse bu durumda ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçu oluşmuş demektir. Bu suçun cezası kanunda 5 ila 10 yıl hapis cezası olarak belirlenmiştir. Eğer suçun nitelikli hali söz konusu ise bu durumda en az 16 yıl hapis cezası verilir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir