BİLİŞİM SUÇLARI ve SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Twitter ve Facebook uygulaması hemen hemen herkes tarafından sıkça kullanılıyor. Ancak bu uygulamaların yoğun kullanılması maalesef bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Kişilere ait hesapların ele geçirilmesi yani çalınması bu sıkıntıların en başında gelmektedir.

Bilişim alanında yani internet ortamında işlenen suçlar Bilişim ve Ceza Hukuku alanına girmektedir. Bilişim Suçları, Türk Ceza Kanununun 243. maddesinde ifade edilmiştir. Buna göre; “Bilişim sistemine girme”, “Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri, yok etme”, “Haberleşmenin engellenmesi, gizliliğinin ihlal edilmesi”, “bilişim sistemleri kullanılarak yapılan dolandırıcılık” gibi pek çok suç hem bilişim hem de ceza hukukunu ilgilendirmektedir.

Şimdi kısaca twitter ya da facebook gibi sosyal medya hesaplarınızın çalınması durumunda neler yapabileceğinizi anlatalım. Twitter ya da Facebook hesabınız çalındığında ilk iş olarak bu sitelerin destek birimlerine başvurmalısınız. Hesabınızı geri almak için gerekli formu doldurarak, durumunuzu kısaca ifade edin. Genellikle 1-2 gün içinde geri dönüş yapılarak sizden bazı bilgileri doğrulamanızı isterler. Doğru bilgileri verdiğiniz zaman hesabınız size geri verilmektedir.

Hesabınızı ele geçiren yani çalan kişi mutlaka arkasında bir iz bırakır. Yani hesabınızı ele geçiren kişi, IP olarak bilinen internet protokol adresini yani bir bakıma sanal adresini gizleyen bir program kullanmıyor ise (proxy, vpn tor gibi) hesabınıza giriş yaptığı zaman mutlaka bir iz bırakmıştır.

Buradan sonra ise hukuki mücadele başlıyor. Twitter hesabı çalınan bir kişi üzerinden örnek vererek neler yapılması gerektiğini ifade edelim. Yukarıda anlattığımız adımları izledikten sonra hesabınızı geri aldığınızı düşünelim. İlk olarak Twitter’da ayarlar bölümü seçilerek twitter verilerin sekmesi açılır. Bu sekme tıklandığında twitter sizden şifrenizi ister. Şifre girildiğinde karşınıza birçok bilgi gelir.

Üst kısımda hesabınızı ne zaman oluşturduğunuz, giriş yaptığınız cihaz, uygulamalar ve cep telefonu operatörünüze ait bilgiler bulur. Alt kısımda ise giriş geçmişi adlı bir bölüm bulunur.

Giriş geçmişi bölümünde hesabınıza giriş yapıldığında hangi uygulamanın ve hangi IP adresinin kullandığını görürsünüz. Hatta; uygulama, tarih, saat, IP adresi bilgilerinin üç ay geriye doğru kayıt altına alındığını göreceksiniz. Bu bilgiler asla silinemediğinden hesabınızı çalan kişi burada bir iz bırakmıştır. Bu bilgiler üzerinde yapılacak çalışma ile hesabınıza giriş yapan IP adresini bulunabilir. Daha sonra ise bu IP adresinin kullanan gerçek kişi hakkında suç duyurusunda bulunarak cezalandırılmasını isteyebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir