ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN İHRAÇ KARARI

Anayasa Mahkemesi (AYM) meslekten ihraç edilen iki hakimin yaptığı bireysel başvuru konusunda karar verdi. Kararda iç hukuk yollarının tüketilmediği vurgulanarak başvurular değerlendirmeye almadı.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel kurulu kararı ile FETÖ bağlantıları gerekçesi ile meslekten ihraç edilen iki hakim, AYM’ye başvurmuştu. Ancak yüksek mahkemeye yapılan başvurulara olumsuz cevap verildi. Anayasa Mahkemesi verdiği her iki kararda da iç hukuk yollarının tüketilmediğini gerekçe göstererek başvuruların kabul edilemez olduğuna hükmetti. Anayasa Mahkemesi kanun yollarının tüketilmemesini ise, Anayasa’nın 148. maddesini gerekçe gösterdi. Anayasanın 148.maddesinde; “Başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şarttır” ifadesi yer alıyor.

İÇ HUKUK NEDİR

Meslekten ihraç edilen herkesin AYM’den önce derece mahkemelerine başvurması gerekiyor. Örneğin, Hakim ve Savcıların AYM öncesi Danıştay’a başvuru yapmaları gerekiyor. Hakim ve Savcılar dışında kalan kişiler ise idare mahkemesine başvuru yapmalıdır. Bu başvurulardan gelen kararların kesinleşmesinden sonra Anayasa Mahkemesine başvuru yolu açılmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’de (AİHM) geçtiğimiz haftalarda Türkiye’den yapılan başvurular üzerine verdiği kararda ilgili başvurunun iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesi ile değerlendirmeye alınmadığını belirtmişti. AİHM tarafından verilen kararda, başvuru yapacakların iç hukuk yollarını tüketmesi gerektiğine dikkat çekilmişti.

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir