Adli Sicil ve Sabıka Kaydının Silinmesi

2005 yılında daha insancıl, adil ve demokratik, insan haklarına saygılı, devlet karşısında bireyi korumayı amaçlayan TCK’nın yürürlüğe girmesi ile insan haklarının koruma altına daha fazla alınması amaçlanmıştır. Bu demokratik atmosferin bir yansıması da, TCK madde 53’te sayılan tüm hak yoksunluklarının; cezanın ve güvenlik tedbirinin infaz edilmiş olması itibariyle kaldırılması gerekliliği, adli sicil kaydının ya da arşiv kaydının silinmesi hakkında getirilen düzenlemelerdir. Haksız olarak silinmeyen sicil ve arşiv kaydı insan hakları anlamında büyük bir ihlal teşkil etmektedir. Ki bu durum devletin tazminat ödemesini dahi gerektirebilir.

Silinmeyen sicil ve arşiv kaydı neticesinde çokça mağduriyet doğmaktadır. Bu mağduriyetin doğmaması için devlet kanalıyla toplanan ve artık tutulmasının toplum için bir ehemmiyeti bulunmayan, aksine tutulması birey için onarılamaz tahribat yaratan kayıtların Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün görevi gereği kendiliğinden silmesi gerekmektedir. Eğer kaydınız silinmemiş ise kayıtların silinmesi için artık mahkemelerde dava açmaya gerek bulunmamaktadır.

Adli sicilde tutulan kayıtlar şunlardır: Türk mahkemeleri tarafından vatandaş veya yabancı hakkında verilmiş ve kesinleşmiş mahkumiyet hükümleri yani mahkumiyet kararı; koşullu salıverilme ve bilgileri, erteleme ve bilgileri, adli para cezası hakkında bilgiler, güvenlik tedbiri hakkında bilgiler, belli hakları kullanmaktan yoksunluk ile ilgili bilgiler adli sicile kaydedilir.

Yalnızca kesinleşmiş mahkumiyetler adli sicil kaydına alınır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve kamu davasının açıklanmasının ertelenmesi kararı sicil kaydına alınmaz, arşiv kaydına alınır. Ceza mahkumiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme, etkin pişmanlık ve infaz edilen mahkumiyet veya güvenlik tedbiri,zamanaşımına, genel affa uğramışmahkumiyetler sicil kaydından silinir, arşiv kaydına alınır. Onlar da belli şartlar gerçekleştikten sonra arşivden silinmelidir. Kişinin ölümü, suçun artık suç olmaktan çıkarılması, belli bir zaman geçmesi vb. hallerde tutulan tüm kayıtlar silinmelidir.

Adli sicil kaydından silinen kayıtları devlet, bünyesinde barındırmaya devam eder. Silinen mahkumiyet kayıtları arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydı 5 yıl sonra silinmelidir. Arşiv kaydından silinmesi şartlarına göre genel anlamda 5 yıl, Anayasa’nın 76. Maddesi (milletvekili olmaya engel suçlar) ileTCK dışındaki kanunların ceza mahkumiyetine bağlanan hak yoksunluğuna sebebiyet veren bir mahkumiyet ise, 15 yıl yahut 30 yıl sonra kendiliğinden tamamen silinmelidir.

Ayrıca arşiv kaydının silinmesinde olayın meydana geldiği tarih çok önemlidir. Adli Sicil Kanununa göre yürürlük tarihi olan 1 Haziran 2005 tarihinden öncesine ait kayıtlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle silinmiş olmalıdır. Lehe kanun uygulanmalı prensibi gereği silinmiş olmalıdır. Bu tarih öncesine ait kaydınız sicil kayıtlarında halen gözükmekte ise silinmesini ve bundan doğan zararlarınızın giderilmesini talep edebilirsiniz.

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

11 yorum
 1. Vedat Soylu
  Vedat Soylu says:

  2004 yılında bir tartışma sonucu mahkemelik oldum ve hakimin isteği üzerine karşı taraftaki şahsı bulup mahkemeye getirdim ve herhangi bir ceza almadan berat kararı verildi,ve bu tarihe kadar adli sicil kaydım görünüyor,bu kayıttan dolayı işe alınmıyorum.Ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Ozan Kayahan
   Ozan Kayahan says:

   Bu konuda yanlış bir bilginiz olmalı. Eğer beraat kararı aldıysanız sabıkanızda bunun gözükmemesi gerekir.

   Cevapla
 2. Melek
  Melek says:

  Merhabalar. Benim 7 yıl önce mahkemem oldu. Ben mağdur konumundaydim buna rağmen e devlette falan mahkemem olduğu çıkınca ya da karakolda bilgilerimde çıkınca çok üzülüyordum. Bu gun baktim e devlette yok acaba silinmiş midir kayıtlardan. Karakolda falan baksalar çıkar mi peki? Teşekkürler

  Cevapla
  • Ozan Kayahan
   Ozan Kayahan says:

   Dava kesinleştiği için bir başka deyişle tamamen bittiği için edevlette gözükmediğini düşünüyorum. E devlette %100 biten dosyalar gözükmez.

   Cevapla
 3. Sonra söylerim
  Sonra söylerim says:

  Ne olur cevap ver, ben bir hata yaptım 5816 dan 10 ay mahkum oldum infaz ettim ama hem adli arşivde hem adli sicilde görünüyor. 1 senenin üstünde hiç cezam yok fakat parça parça dosyalarla 1 seneyi geçiyorum ama ictima olmadı. Şimdi ben ne zaman adli arşivimi sildirip memur olabilirim, cevap verirsen söz olsun bütün avukatlık işlerimde sana gelmeye çalışıcam, buraya yazarsan sevinirim

  Cevapla
 4. Metin
  Metin says:

  2010 yılında TCK 104/1 den tutuklu yargılandım.10 ay sonra mahkeme 15 ay ceza verdi.2016 yılında cezam yargıtaydan onandı.Cezamı tutuklu geçirdiğim halde 2017 yılında savcılık kararın kesinleşmesinden sonra c.evine girip cıkmam gerektigini söyleyerek cezaevine aldı. İnfazım tamamlandı. Adli sicilimden ne zaman nasıl sildirebilirim?

  Cevapla
 5. Hakan
  Hakan says:

  Merhabalar, 2009 yilina ait bi suctan hagb bozulmasi sonucu 2016 yilinda 1 yil 15 gun ceza aldim, 2017 martta acik cezaevine giris cikis yaptim ve 17/03/2017 tarihinde sartli tahliye gorunuyor. 1 yil 15 gunun uzerinde gecmesine ragmen hala adli sicil kaydinda duruyor arsive alinmadi ne ypmam gerekiyor acaba ilgilenirseniz sevinirim iyi calismalar

  Cevapla
 6. Akın
  Akın says:

  001802016C0528404(018#####-#1) 31.10.2014 5237SA 86/1 51.
  8.ASLCM 1Y15G H.27/05/2016 2015/386-2016/502 06/06/2016
  1 yıl 15 gün ceza aldım süre geçmesine rahmen sabıka kaydım silinmedi lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 7. Bircan
  Bircan says:

  2016 yılında sabit yaralama suçundan mahkemeye çıktım hakim hakkımda Hagb kararı olduğundan ikinci kez hagb kararı vermeyeceğini bu yüzdende 1 yıl denetim veriyorum dedi aradan 2 yıl geçti Hale’n adli sicil olarak görünüyor silinmedi ne yapmam gerekir veya silinebilirmi

  Cevapla
 8. uğur tunç
  uğur tunç says:

  sayın, ozan bey oğlum banka kartlarını kaybetti. aradan 10 15 gün geçtikten sonra farkına vardı . bankaları arayıp iptal ettirdi bu zaman zarfında başka kişiler kartını kullanıp para yatırılıp çekilmiş bununla ilgili savcılık devamlı yakalama ve ifadeye çağırıyor, ne yapmamız gerekiyor… bu konuda yardımcı olursanız,sevinirim saygılar sunarım….

  Cevapla
 9. Fatih Senyurt
  Fatih Senyurt says:

  Merhaba ozan bey,
  Ben 2005 Temmuz ayında gençliğin verdiği cahillik le 5237 Sayılı kanunun 157/1 43/1 62 52/2 51/1 maddelerinden 1Yil 3 ay cezayı 2yil Cezanın ertelenmesi nedeniyle denetim kararı verildi. Çok şükür Ogün bugün hiçbir suça bulasmadim.hakkimda yasaklanmış hak cezası almadim.dava ise 2008 yılının Ocak ayında ceza infaz edilip dosya kapatildi.ogun bugündür sabıka kaydında adli sicilim gözüküyor cevremdekiler silinmesi gerekiyor diyorlar. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir