Adli Sicil ve Sabıka Kaydının Silinmesi

2005 yılında daha insancıl, adil ve demokratik, insan haklarına saygılı, devlet karşısında bireyi korumayı amaçlayan TCK’nın yürürlüğe girmesi ile insan haklarının koruma altına daha fazla alınması amaçlanmıştır. Bu demokratik atmosferin bir yansıması da, TCK madde 53’te sayılan tüm hak yoksunluklarının; cezanın ve güvenlik tedbirinin infaz edilmiş olması itibariyle kaldırılması gerekliliği, adli sicil kaydının ya da arşiv kaydının silinmesi hakkında getirilen düzenlemelerdir. Haksız olarak silinmeyen sicil ve arşiv kaydı insan hakları anlamında büyük bir ihlal teşkil etmektedir. Ki bu durum devletin tazminat ödemesini dahi gerektirebilir.

Silinmeyen sicil ve arşiv kaydı neticesinde çokça mağduriyet doğmaktadır. Bu mağduriyetin doğmaması için devlet kanalıyla toplanan ve artık tutulmasının toplum için bir ehemmiyeti bulunmayan, aksine tutulması birey için onarılamaz tahribat yaratan kayıtların Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün görevi gereği kendiliğinden silmesi gerekmektedir. Eğer kaydınız silinmemiş ise kayıtların silinmesi için artık mahkemelerde dava açmaya gerek bulunmamaktadır.

Adli sicilde tutulan kayıtlar şunlardır: Türk mahkemeleri tarafından vatandaş veya yabancı hakkında verilmiş ve kesinleşmiş mahkumiyet hükümleri yani mahkumiyet kararı; koşullu salıverilme ve bilgileri, erteleme ve bilgileri, adli para cezası hakkında bilgiler, güvenlik tedbiri hakkında bilgiler, belli hakları kullanmaktan yoksunluk ile ilgili bilgiler adli sicile kaydedilir.

Yalnızca kesinleşmiş mahkumiyetler adli sicil kaydına alınır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve kamu davasının açıklanmasının ertelenmesi kararı sicil kaydına alınmaz, arşiv kaydına alınır. Ceza mahkumiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme, etkin pişmanlık ve infaz edilen mahkumiyet veya güvenlik tedbiri,zamanaşımına, genel affa uğramışmahkumiyetler sicil kaydından silinir, arşiv kaydına alınır. Onlar da belli şartlar gerçekleştikten sonra arşivden silinmelidir. Kişinin ölümü, suçun artık suç olmaktan çıkarılması, belli bir zaman geçmesi vb. hallerde tutulan tüm kayıtlar silinmelidir.

Adli sicil kaydından silinen kayıtları devlet, bünyesinde barındırmaya devam eder. Silinen mahkumiyet kayıtları arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydı 5 yıl sonra silinmelidir. Arşiv kaydından silinmesi şartlarına göre genel anlamda 5 yıl, Anayasa’nın 76. Maddesi (milletvekili olmaya engel suçlar) ileTCK dışındaki kanunların ceza mahkumiyetine bağlanan hak yoksunluğuna sebebiyet veren bir mahkumiyet ise, 15 yıl yahut 30 yıl sonra kendiliğinden tamamen silinmelidir.

Ayrıca arşiv kaydının silinmesinde olayın meydana geldiği tarih çok önemlidir. Adli Sicil Kanununa göre yürürlük tarihi olan 1 Haziran 2005 tarihinden öncesine ait kayıtlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle silinmiş olmalıdır. Lehe kanun uygulanmalı prensibi gereği silinmiş olmalıdır. Bu tarih öncesine ait kaydınız sicil kayıtlarında halen gözükmekte ise silinmesini ve bundan doğan zararlarınızın giderilmesini talep edebilirsiniz.

Etiketler: , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

4 yorum
 1. Vedat Soylu
  Vedat Soylu says:

  2004 yılında bir tartışma sonucu mahkemelik oldum ve hakimin isteği üzerine karşı taraftaki şahsı bulup mahkemeye getirdim ve herhangi bir ceza almadan berat kararı verildi,ve bu tarihe kadar adli sicil kaydım görünüyor,bu kayıttan dolayı işe alınmıyorum.Ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Ozan Kayahan
   Ozan Kayahan says:

   Bu konuda yanlış bir bilginiz olmalı. Eğer beraat kararı aldıysanız sabıkanızda bunun gözükmemesi gerekir.

   Cevapla
 2. Melek
  Melek says:

  Merhabalar. Benim 7 yıl önce mahkemem oldu. Ben mağdur konumundaydim buna rağmen e devlette falan mahkemem olduğu çıkınca ya da karakolda bilgilerimde çıkınca çok üzülüyordum. Bu gun baktim e devlette yok acaba silinmiş midir kayıtlardan. Karakolda falan baksalar çıkar mi peki? Teşekkürler

  Cevapla
  • Ozan Kayahan
   Ozan Kayahan says:

   Dava kesinleştiği için bir başka deyişle tamamen bittiği için edevlette gözükmediğini düşünüyorum. E devlette %100 biten dosyalar gözükmez.

   Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir